Publicerad den: 2021.3.4
Omsättningsrekord trots pandemin
Anläggning: Anläggningsbyggaren Sh bygg har snart varit verksamt i 100 år. Året då pandemin slog till skulle dock visa sig vara året då bolaget slog sitt tidigare rekord när det gäller omsättning.
Låst innehåll
“Vi gick in i 2020 med full fart, gott humör och höga ambitioner men pandemin slog till redan i början av året och har såklart påverkat både individer, företaget och omvärlden. Vi har slagit nytt omsättningsrekord i Sh bygg-koncernen, och dessutom med en skapligt bra marginal, trots pandemin” skriver bolagets vd Lars Svensson i en kommentar. Omsättningen landade på drygt 1,6 miljarder.
Framgången är extra rolig för bolaget då man i slutet av 2020 kände sig tvingade att varsla medarbetare på grund av pandemins negativa effekter.
Taggar: Sh bygg
Micael Appelgren
Publicerad den: 2021.3.4