Det finns ett stort behov av att hitta effektivare och mer hållbara metoder för att ta hand om jordmassor som innehåller bland annat dioxiner och bekämpningsmedlet DDT, vilket är vanligt förekommande på platser där det funnits sågverk eller plantskolor. Idag transporteras massorna oftast till och samma förbränningsanläggning, oavsett var i landet massorna finns.
Därför ska SGU praktiskt testa ett mer hållbart alternativ för omhändertagande av denna typ av jordmassor mer lokalt eller regionalt genom försök till termisk avdrivning av föroreningarna dioxin och DDT på en avfallsanläggning eller annan plats dit högförorenade massor från flera objekt i en geografisk region kan transporteras.
Klimatavtrycket kan minska genom att föroreningarna koncentreras i kolfilter och enbart dessa körs till slutlig destruktion. Det finns även teknik att slutdestruera gaserna på den regionala platsen.
– Volymen massor som transporteras blir mindre och transporterna blir kortare. Dessutom kan de behandlade massorna komma till nytta som konstruktionsmaterial på en avfallsanläggnings deponi, säger Maria Fransson, projektledare på SGU.
Under projektet kommer massor från saneringsprojekt i Kronoberg, Jönköping och Blekinge län som SGU leder att användas. Projektet ska pågå i fem år och har beviljats bidrag från Naturvårdsverket.